چه زمانی از شیر Metal Seat و چه زمانی از شیر Soft Seat استفاده کنیم؟

منتشرشده توسط رحیمی در تاریخ

چه زمانی از شیر Metal Seat و چه زمانی از شیر Soft Seat استفاده کنیم؟

 

در هنگام انتخاب Ball Valve با دنیایی از انتخاب ها مواجه می شویم. جنس های ساخت، سایز صحیح و طراحی مناسب (یک تکه، دو تکه، سه تکه، V-Port، Double Block And Bleed و..) همه اجزای اساسی مختلف این پازل می باشند. در این بین انتخاب صحیح Seat نیز از موارد بسیار حیاتی است.

قبل از انتخاب Seat برای شیر باید از فرآیند و شرایط کاری تان اطلاعات دقیق داشته باشید. آیا سیال خورنده است؟ آیا دارای ذرات ساینده است؟ آیا در دماهای بالا یا فشارهای بالا کار میکند؟ آیا نیاز به قطع جریان Bubble-Tight (قطع ۱۰۰درصدی و بدون هیچ گونه نشتی) است؟ بعد از جواب دادن به این سوال ها انتخاب Seat ساده خواهد بود.

شیرهای توپی با Soft Seat

Soft Seat ها  معمولا از جنس ترموپلاستیک مانند PTFE (تفلون) هستند. Soft Seatها برای کاربردهایی که سازگاری شیمایی مهم است و نیاز به قطع جریان قوی است بسیار مناسب هستند. ولی Soft Seatها برای سیال های آلوده و خورنده و دارای ذرات ساینده مناسب نمی باشند. دراین شرایط این سیت ها دچار شکست شده و شیر نشت می دهد.

 

شیرهای توپی با Metal Seat

اصلی ترین مزیت شیرهای توپی با سیت فلزی قابلیت آنها به تحمل دماها و فشارهای بالا و دارای شرایط سخت است. سیت های فلزی می توانند شوک های هیدرولیکی، سیال خورنده، و دماهای بالا تا ۵۰۰درجه سلسیوس را تحمل کنند. همچنین این سیت ها برای سیال های دارای خورندگی شیمیایی و فیزیکی مناسب است.

 

کدام سیت برای سیال ما مناسب تر است؟

هزینه اولیه خرید شیرهای توپی با سیت فلزی بیشتر از شیر توپی با Soft Seat می باشد. اما باید هزینه تعمیر و نگهداری و خواب خط شیرهای توپی Soft Seat را نیز مدنظر گرفت. شرایط سیال فرآیند برای انتخاب Seat از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر برای انتخاب شیر و خرید آن نیاز به مشاوره داشتید متخصصین ما در نصرسازان فارس قادر به راهنمایی و کمک به شما هستند.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =