نگهداری پیشگیرانه از شیرهای صنعتی

منتشرشده توسط رحیمی در تاریخ

نگهداری پیشگیرانه از شیرهای صنعتی

نگهداری پیشگیرانه یا Preventive Maintenance برای پمپ ها به یک استاندارد در صنعت تبدیل شده است، اما برای شیرها چطور؟ اگر شما تجربه ای در تعمیرات و نگهداری داشته باشید قطعا با خرابی های ناگهانی و غیرمنتظرانه و هزینه های گزاف جایگزینی با یک تجهیز نو روبرو شده اید. برنامه نگهداری پیشگیرانه به صورت مستقیم ایمنی و عملکرد شیرهای شما را بهبود خواهد بخشید. بیایید در  مورد اینکه چطور میتوان از شیرها به خوبی مراقبت کرد و “هزینه نهایی” استفاده از یک شیر را کاهش داد صحبت کنیم.

به احتمال زیاد شما تعداد متنوعی از شیرها را در مجموعه خود استفاده می کنید. شما باید با ساختار آنها آشنا شوید تا بدانید یک شیر چگونه عمل می کند. این کار یک مساله حیاتی در تبیین یک برنامه صحیح نگهداری از شیر می باشد.

در ابتدا در مورد موارد زیر اطلاع پیدا کنید:

  • شما از چه نوع شیری استفاده می کنید؟
  • خواص فیزیکی و فنی شیرهای شما چیست؟
  • میزان تلورانس فشار و دمای کار شیر شما چه میزان است؟

وقتی شیرتان را به خوبی شناختید به آنها رسیدگی کنید. برنامه زیر به شما کمک خواهد کرد که اینکار را به نحو بهتری انجام دهید.

 

آنها را تمیز نگه دارید!

یکی از راه های ساده افزایش عمر شیر، تمیز نگه داشتن آن است. هر کسی می تواند برنامه زمانی مختلفی برای تمیزکاری شیر خود داشته باشد ولی آنها را هر سال حداقل یکبار تمیز کنید. اگر محیط شما آلوده است باید اینکار را در فواصل زمانی کمتری انجام دهید. ساده ترین راه انجام اینکار استفاده از یک دستمال و برس سیمی می باشد. اینکار از جمع شدن رسوب دور استم یا دیگر قطعات متحرک شیر و قفل شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

 

بازدید های زمان بندی شده

شما باید از شیرها طبق یک برنامه مدون و زمانبندی شده به صورت پیوسته بازدید کنید. اگر شما شیرهایی دارید که تحت شرایط شدید هستند (دمایی یا فشاری)، باید به این شیرها در فواصل زمانی کمتری سربزنید. فشار آوردن به شیرها اغلب باعث خرابی آنها پیش از موعد می شود.

مطمئن شوید که بولت ها، مهره ها و دیگر سخت افزارهای شیر در جای خود محکم هستند. اگر امکان دارد شیرها را چند بار باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که شیرها قفل نشده اند. هر گونه نشتی مشاهده شده سریعا باید گزارش شود. نشتی ها در خیلی موارد عامل آلایندگی و در مواردی عامل انفجار و آتش سوزی هستند. در مورد شیرهای آب یا سیالات مایع نشتی ها معمولا به شکل رد رسوب یا سیال روی بدنه قابل تشخیص هستند. از اینکه نشانگر باز و بسته بودن شیر نیز درست کار می کند نیز باید مطمئن شوید.

 

تعمیرات داخل کارگاهی برنامه ریزی شده

با گذشت زمان، ایجاد رسوب، زنگ زدگی و آلودگی ها عملکرد شیر شما را دچار مشکل خواهد کرد. هنگام Shut down سالانه Plant بهترین زمان برای انجام تعمیرات داخل کارگاهی شیرها می باشد. آنها را از خط باز کنید، رسوب های داخلی را پاک کنید و قطعات شکسته شده یا معیوب را تعویض کنید. علاوه بر اجزای فلزی داخل شیرها ممکن است قطعات لاستیکی یا پلاستیکی نیز وجود داشته باشند ک نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند. اگر قطعه ی ترد و شکسته شده ای دیده اید آنها را نیز بر حسب نیاز تعویض کنید.

اگر شما شیری دارید که نیاز به سرویس و تعمیر دارد شما می توانید در این قسمت با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و نیاز خود را مطرح کنید. اگر شیری دارید که مشکل آن فراتر از تعمیر می باشد تامین کننده های ما می توانند شما را راهنمایی کنند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 13 =