آیا می توان از Ball Valve به عنوان Control Valve استفاده کرد؟

منتشرشده توسط رحیمی در تاریخ

 

آیا می توان از Ball Valve  به عنوان Control Valve استفاده کرد؟

 

اگر کمی در مورد شیرها اطلاع داشته باشید پس باید Ball Valve را بشناسید – یکی از پرکاربردترین شیرهای موجود. شیرهای توپی یا همان Ball Valve ها شیرهای ربع گردی هستند که داخل آنها یک توپی سوراخ دار برای کنترل جریان وجود دارد. این شیرها به عنوان شیرهایی بادوام و با قابلیت Shutoff یا قطع جریان قوی شناخته می شوند اما متاسفانه معمولا قابلیت کنترل جریان کمی دارند. بیایید در مورد اینکه در چه مواقعی می توان از Ball Valveها به عنوان Control Valve استفاده کرد صحبت کنیم.

با اینکه شیرهای توپی بهترین شیر برای کنترل جریان نمی باشند، به دلیل  صرفه اقصادی، استفاده ازین شیرها به عنوان شیر کنترل جریان متداول است. از این شیر در کابردهایی که نیاز به کنترل دقیق جریان نیست می توان به عنوان Control Valve استفاده کرد. برای مثال، برای مخزنی که چند سانتی متر بالا یا پایین بودن سطح آن چندانی فرقی نمی کند، می توان از این شیر برای کنترل جریان استفاده کرد.

مانند هر تجهیز دیگری، قبل از انتخاب شیر توپی به عنوان Control Valve باید تمامی شرایط را منجمله جنس، ابعاد لوله کشی، دبی جریان و… مد نظر داشت. اگر برای مثال شما در حال کنترل سیال گران قیمتی هستید که نمی خواهید حتی ذره ای از آن اتلاف شود ممکن است که نخواهید از Ball Valve به عنوان کننرل کننده ی جریان استفاده کنید.

شیرهای توپی به خاطر سایز سوراخ بزرگ توپی شان که یکباره در مقابل جریان قرار می گیرد کنترل چندانی روی جریان ندارند. هم چنین بین Stem و توپی شیر مقداری بازی وجود دارد که کنترل دقیق جریان را سخت تر می کند. و در آخر گشتاور بالای مورد نیاز در شیرهای توپی در “هنگام بازشدن” و در “هنگام بسته شدن” شیر اجازه تنظیم دقیق جریان را نمی دهد.

اگر به کنترل دقیق جریان نیاز دارید بهتر است بجای Ball Valve از Globe Valve استفاده کنید.در صنعت Globe Valve ها به عنوان Control Valve استاندارد شناخته می شوند چرا که با استفاده از آنها می توان به کنترل دقیق جریان دست پیدا کرد در حالیکه Ball Valve بیشتر برای کاربرد های on/off یا باز/بسته و با افت فشارکم کاربرد دارند.

اگر می خواهید از Ball Valve برای کنترل فرآیند خود استفاده کنید، می توانید از دیگر شکل های شیرهای توپی نیز بسته به کاربرد مدنظرتان استفاده کنید.شیرهای توپی Trunnion و V-Port قابلیت کنترل جریان بهتری دارند.

در شیرهای توپی نوع Trunnion Mounted، توپی توسط دو محور از بالا و پایین مهارشده است. به این طریق در این نوع شیرهای توپی بازی بین توپی و Stem حذف گردیده است. شیرهای توپی V-Port بجای سوراخ دایره ای، سوراخی به شکل “V” دارند که باعث می شود در هنگام باز و بسته شدن شیر، کنترل خطی تر و بهتری روی جریان داشت.

اگر شیر توپی شما داری مشکل نشتی و یا … می باشد شرکت نصرسازان فارس با داشتن کادری مجرب و دانش کافی قادر به انجام هرگونه تعمیر و انجام تست هیدرواستاتیک و ارائه گواهی نامه برای شیرهای توپی و سایر شیرهای شما می باشد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =